Jak znaleźć psychologa w roku 2020? - poradnik zdrowie

psychoterapia-gestalt.pl

Narodziny psychologii

Psychologia bywa określana mianem nauki nowej i nauki starej, w zależności od podejścia. Psychologia znana współcześnie, oparta na przeróżnych badaniach naukowych, jest stosunkowo młodą dziedziną naukową. Jednak sam termin psychologia by

Jak  znaleźć psychologa w roku 2020? - poradnik zdrowie psychoterapia-gestalt.pl
ł znany już w czasach starożytnych i oznaczał naukę o duszy, więc od najdawniejszych czasów ludzi interesowały procesy psychologiczne zachodzące w człowieku. Badania nad psychologią oraz psychoterapią zapoczątkował Zygmunt Freud, zwany także ojcem psychoanalizy. Większość jego poglądów została jednak podważona przez późniejszych psychologów, jednak to Freud zapoczątkował nurt zwany psychoanalizą. Współcześnie psychoterapia korzysta z wielu zdobyczy naukowych, umożliwiając prowadzenie terapii w różnych nurtach psychologicznych. Sama psychologia jest nauką ciągle rozwijającą się, a w jej ramach przeprowadzane są różne badania naukowe. Psychoterapia korzysta z różnych podejść psychologicznych, takich jak podejście poznawczo-behawioralne, podejście humanistyczno-egzystencjalne oraz podejście psychoanalityczne.


Koszt usług psychoterapeutycznych

Psychoterapia jest specjalnym rodzajem terapii, który korzysta z metod psychologicznych w celu ogólnego polepszenia dobrostanu i samopoczucia pacjenta. Psychoterapia jest prowadzona przez doświadczonego terapeutę, posiadającego odpowiednie uprawnienia i kwalifikacje. Cennik za świadczone usługi terapeutyczne jest ustalany przez danego terapeutę, więc w poszczególnych gabinetach psychologicznych cena za usługi psychoterapeutyczne może się różnić. Psychoterapia indywidualna bez wątpienia jest najdroższą usługą terapeutyczną, której koszt wynosi około stu złotych za godzinną sesję terapeutyczną. Tańszą opcją jest terapia grupowa, która także posiada wiele zalet. Cennik usług psychoterapeutycznych może się nieco różnić u niektórych terapeutów. Częstotliwość spotkań z terapeutą jest ustalana indywidualnie z klientem, jednak najczęściej jest to jedna sesja terapeutyczna w ciągu tygodnia. Sama psychoterapia jest dość powolnym procesem, który może trwać nawet kilka lat zanim pacjent zostanie wyposażony w odpowiednie metody radzenia sobie samemu.


Założenia psychoterapii Gestalt

Jednym z głównych nurtów psychoterapeutycznych jest nurt humanistyczny, w ramach którego można wyróżnić psychoterapię Gestalt. Głównym założeniem psychoterapii Gestalt jest podejście holistyczne, które polega na ujmowaniu organizmu człowieka, jego ciała oraz psychiki, jako jednej całości. Psychoterapia Gestalt, należąca do nurtu humanistycznego, zakłada że każdy aspekt istnienia człowieka jest równie ważny i jest poruszany w trakcie terapii. Aspektami, które składają się na życie człowieka, to emocje, cielesność, intelekt oraz budowanie relacji z otoczeniem. Taki rodzaj terapii zakłada, że życiem człowieka rządzi proces homeostazy, czyli zdolność utrzymania stałości paramentów wewnętrznych. Najważniejszą formułą terapii Gestalt jest "tu i teraz", czyli skupienie się na doświadczaniu siebie oraz otoczenia. Głównym celem terapii Gestalt jest poszerzenie świadomości człowieka, które odbywa się poprzez wzrost umiejętności definiowania własnych potrzeb oraz poprzez głębsze zrozumienie przyczyn własnych wyborów.


Jakie można wyróżnić etapy terapii Gestalt

Terapia Gestalt należy do nurtu terapii humanistycznych, a jej głównym celem jest poszerzenie świadomości człowieka. Terapia Gestalt, jak każda inna psychoterapia, przebiega z uwzględnieniem poszczególnych etapów. Pierwszy etap terapii Gestalt polega na przeprowadzaniu rozmowy wstępnej z indywidualnym klientem, której celem jest poznanie obecnego stanu pacjenta. Drugi etap to tak zwana terapia otwarcia, podczas którego pacjent powoli oswaja się z terapeutą na skutek emocjonalnego otwarcia. Na tym etapie psychoterapii jeszcze nie rozwiązuje się problemów pacjenta. Trzeci etap psychoterapii Gestalt to właściwe rozwiązywanie problemów, gdzie pacjent jest powoli wprowadzany w głąb siebie, czyli w skutek rozmów indywidualnych pacjent może odkryć swoje prawdziwe emocje, które mogły być wcześniej zablokowane. Ostatnim, czyli czwartym etapem terapii, jest dokonanie oceny postępów, jakie pacjent zrobił w ramach terapii. Oceny udziela terapeuta oraz inni pacjenci z terapii grupowej. Należy pamiętać, że każda psychoterapia jest procesem długotrwałym.



© 2019 http://poradnik-zdrowie.laris.com.pl/